Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

Kopczyki na trawniku

jackp

Dodany 21:42, 11 sty 2018 , edytowany o 21:46, 11 sty 2018
Witajcie,

Może ten wątek był już poruszany na forum, niemniej te, które czytałem nieco się różnią od mojego przypadku.

Po remoncie i przeprowadzce do nowego domu, na wiosnę 2017 założyłem trawnik. W tym celu maszynowo wybrałem starą ziemię i nawiozłem świeżej, przesianej.

Po jakimś czasie w niektórych miejscach trawnika zaczęły pojawiać się mini kopczyki ziemi. Czytałem, że to dżdżownice, niemniej te kopczyki nie mają takiej tradycyjnej „lejącej” konsystencji jak po dżdżownict, ale bardziej przypominają grudy.

Po rozgrzebaniu pod kopcem jest otwór ok 5-8 mm, więc za mały na gryzonia i wydaje mi się, że za duży na dżdżownice.

Ktoś ma jakieś pomysły ?

Anda
Dsc 1771 sw

Dodany 21:53, 11 sty 2018
Witaj, u mnie trawnik wyglada podobnie i to sa na pewno dzdzownice. Ciesz sie, ze masz ich tak duzo. Wez jakas twarda szczote i je "pozamiataj", to przynajmniej nie zrobia Ci sie placki na trawniku.
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni http://www.gartenfotoart.de/ Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
sylwia_slomc...
145

Dodany 21:59, 11 sty 2018
Kurcze Ewcia u mnie po dżdżownicach wygląda jednak ciut inaczej robią z liści i trawy takie zwinięte gniazdka jakby i wciągają w dziurkę , ale nie wykopują do góry ziemi....

Dodany 09:06, 12 sty 2018 , edytowany o 09:06, 12 sty 2018
Wg mnie one nie wykopują ziemi, tylko zostawiają swoje odchody na wierzchu, zwłaszcza jak jest bardzo mokro. To najlepszy humus jaki można otrzymać Oczywiście mogę sie mylić, ale co innego miałoby w zimie zostawiać takie kopczyki?

Tak wygląda to u mnie na trawniku. Niektóre maja dziurki, a niektóre nie. Wygląd kopczyków zależy tez pewnie od rodzaju ziemi, no i nie wiem, czy wszystkie dżdżownice sa takie same

Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni http://www.gartenfotoart.de/ Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
brydziasia

Dodany 11:48, 20 sty 2018
A w jakim czasie zauważyłeś te kopce? Jeśli to był przełom maja i czerwca to mogły to być wylatujące chrząszcze pędraka.
Matttii

Dodany 09:15, 10 lut 2018
te dziur są ciut za duże.
to mogą być nornice - miałem kilka takich.
możesz to sprawdzić kupują kermabid czy jak to się nazywa (na krety).
włóż do jednej dziury, zalej wodą i przysyp ziemią.
jak dym idzie z innych dziur dookoła to na bank nornice.
ElzbietaFranka
20160518 141759

Dodany 10:23, 10 lut 2018
Drobne kopczyki to po dżdżownicach. Miód na trawnik. Otwory w trawniku to normie, jeszcze są mniejsze myszki od nornic nie pamiętam nazwy w Łazienkach biegają stadami i też wychodzą z takich jamek.